Wszystkie drogi prowadzą do Białegostoku

O tym, że Białystok jest stolicą polskiego lalkarstwa nie trzeba nikogo przekonywać. Nie sposób też wymienić wszystkich twórców, grup teatralnych czy spektakli, dzięki którym miasto zyskało miano "Mekki lalkarzy". Artystyczny kapitał zgromadzony na Wydziale Sztuki Lalkarskiej oraz w Białostockim Teatrze Lalek promieniuje na cały kosmos teatru formy. A od środy z każdym dniem promieniować będzie coraz mocniej. Startuje bowiem I edycja Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek", a w kierunku Białegostoku zmierzają mistrzowie sztuki lalkarskiej aż z 7 krajów.METAMORFOZY LALEK

Przez ponad tydzień, od 17 do 24 czerwca, Białystok będzie miejscem spotkań i wymiany międzynarodowej myśli na temat współczesnego teatru materii ożywionej. W ciągu ostatnich dziesięcioleci teatr lalek znacznie ewoluował, poszukując nowych form w obszarze plastyki i dramatu. Stąd motywem przewodnim Festiwalu są tytułowe „metamorfozy lalek”.

„Teatr jest w ciągłej zmianie. Chcemy akcentować te zmiany. Zmiany pokoleniowe, zmiany lalki jako bohatera scenicznego. Naszym zamierzeniem jest zerwanie z mitem, że teatr lalkowy jest tylko dla dzieci” – mówi Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.

Podczas Festiwalu będzie można zobaczyć nie tylko tradycyjne lalki czy formy plastyczne. Zaproszeni artyści zaprezentują szereg stosowanych technik, począwszy od klasycznych marionetek na niciach poprzez teatr cieni po teatr z użyciem nowoczesnych środków audiowizualnych, operując jedynie w charakterystyczny sposób przedmiotem, który urasta do rangi symbolu. 

W Festiwalu udział weźmie 17 grup teatralnych z Polski i zagranicy. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje się guru teatru lalek w Japonii – Miyako Kurotani z Theatre Genre: Gray. Białostocka publiczność będzie miała też okazję zobaczyć wielokrotnie nagradzane spektakle grup z Anglii (Blind Summit Theatre), Hiszpanii (El Patio Teatro), czy Niemiec (Theater Des Lachens, Figurentheater Wilde & Vogel). Na Festiwalu nie zbraknie też naszych sąsiadów z Grodna (Teatr Lalek w Grodnie) i Wilna (Teatr LELE). Nie zabraknie absolwentów białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej. Swój udział potwierdzili m.in. Robert Drobniuch z Teatrem „Kubuś” z Kielc czy Konrad Dworakowski z Teatrem „Pinokio” w Łodzi. Ponadto ze swoimi spektaklami Białystok odwiedzą: Wrocławski Teatr Lalek, Teatr „Baj Pomorski” z Torunia” oraz Teatr „Maska” z Rzeszowa. Białystok reprezentować będą: Grupa Coincidentia, Teatr Papahema, Teatr Figur Widmak, studenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie oraz gospodarz Festiwalu - Białostocki Teatr Lalek, w wykonaniu którego zobaczymy spektakle: „Biegun”, Texas Jim”, „Jaśniepanienka” oraz „Montecchi i Capuleti”.


NIE TYLKO SPEKTAKLE


Ale Festiwal „Metamorfozy Lalek” to nie tylko pokazy rzemiosła na wysokim poziomie. Dla odmiany imprezę otworzy wystawa fotograficzna „Metamorfozy współczesnego teatru lalkowego dla dorosłych”, dokumentująca najważniejsze wydarzenia teatru formy ostatnich lat. Ponadto w ramach Festiwalu odbędzie się promocja wydawnictwa „Nasz BTL. Festiwale”, podsumowującego tradycje festiwali lalkowych w Białymstoku od lat 70. XX wieku. Scenicznym pokazom będzie towarzyszyła naukowa refleksja w postaci spotkań z ciekawymi osobowościami teatru, na które zapraszają Marek i Halina Waszkielowie, oraz debata na temat ewolucji teatru lalkowego „Metamorfozy Teatru Lalek. Teatr Lalek dla Dorosłych” z udziałem uznanych krytyków teatralnych. Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest tutaj.  

ZOBACZ ZWIASTUN FESTIWALU "METAMORFOZY LALEK"


O FESTIWALU

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych "METAMORFOZY LALEK" odbędzie się w dniach 17 - 24 czerwca 2015 r. w Białymstoku. Naszą ideą jest stworzenie Festiwalu, który przełamie stereotypy dotyczące postrzegania teatru lalkowego jako teatru dla dzieci. Podczas imprezy prezentowane będą najbardziej wartościowe zjawiska, oryginalne środki ekspresji artystycznej oraz trendy we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych. "METAMORFOZY LALEK" to jedyny w Białymstoku - teatralnej stolicy północno-wschodniej Polski - festiwal teatralny o zasięgu międzynarodowym, prezentujący profesjonalnych twórców teatralnych.


Na realizację Festiwalu pozyskano środki z Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.